هر آن چه برای خرید کفش رانینگ باید بدانید

با وجود گزینه‌های زیاد در انتخاب و قیمت نسبتاً بالا خرید کفش‌های رانینگ می‌تواند کار دلهره‌آوری باشد! اما نگران نباشید، داشتن اطلاعات کمک می‌کند شما انتخاب درستی داشته باشید. قبل از هر چیز باید این را در ذهن داشته باشیم که کفش دویدن مناسب برای شما و شخص دیگری ممکن است کاملا ً متفاوت باشند. در نتیجه بر خلاف چیزی که معمولا افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌دهند، یعنی اول گزینه‌هایی انتخاب می‌کنند و بعد آزمایش می‌کنند که در بین آن گزینه‌ها کدام بیشتر برای آن‌ها مناسب است! افراد حرفه‌ای تر اول نیاز‌های خود را شناسایی می‌کنند و بر اساس آن‌ها گزینه‌ها را بررسی و انتخاب می‌کنند. دنیای کفش‌های رانینگ با وجود تعداد زیادی از برند‌ها، انواع ویژگی‌هایی تخصصی، بدون شناخت نیازها فقط کلماتی بازاری و گمراه کننده هستند. ما در این مقاله کمک می‌کنیم با نیاز خود بیش‌تر آشنا بشید و بر اساس آن گزینه های مناسب را هم پیشنهاد می‌دهیم.

<اینفوگرافیک سئوالات>

کجا و روی چه سطحی می‌دوید؟

اولین موضوعی که پیشنهاد می‌کنیم انتخاب را بر اساس آن محدود کنید، سطحی است که بیشترین زمان را بر روی آن می‌دوید.

اگر بیشتر تمرینات شما بر روی مسیر‌های آسفالتی، پیست و شن نرم انجام میشه به طور کلی انتخابتان را در بین گزینه‌های کفش‌های رانینگ جاده‌ای محدود کنید. البته کفش‌های رانینگ جاده‌ای خودشون ویژگی‌های مختلفی دارن که می‌تونید تو مقاله انواع کفش رانینگ جاده‌ای در موردش بخونید.

و اگر در برنامه‌های تمرینی خود مسیرهای خارج از شهر که معمولا ناهموار، خاکی، گل‌آلود، خیس و مرطوب و سنگلاخی هستند وجود دارد بهتر است از کفش‌های تریل رانینگ استفاده کنید. این کفش‌ها معمولا پشتیبانی بهتری در مقابل فشارهای طبیعی ارائه می‌کنند. و توصیه می‌کنیم اگر علاقه‌مندید در این مورد بیشتر بدونید مقاله تفاوت کفش‌های رانینگ و تریل رانینگ رو بخونید.

یک کفش رانینگ 

یک کفش تریل رانینگ

آدیداس الترابوست ۲۲
نایک پگاسوس تریل ۴
آدیداس الترابوست ۲۲
نایک پگاسوس تریل ۴

در چه مسافتی می‌دوید؟

میزان مسافتی که شما در هر تمرین طی می‌کنید یکی از مهم‌ترین معیار‌های انتخاب کفش مناسب شما است. با فرض سرعتی ثابت مثلا ۱۲ کیلومتر در ساعت (یا پیس هر کیلومتر در ۵ دقیقه)، برای دویدن تا ۴ کیلومتر بالشتک گذاری اهمیت چندانی ندارد و یک فوم EVA هم برای یک زیره‌ی میانی کافی است. اما برای تمرین‌های ۴ تا ۱۵ کیلومتر که به نوعی در دسته‌ی تمپو رانینگ قرار می‌گیرند، بازگشت انرژی در زیره‌ها اهمیت پیدا می‌کنند، و در مسافت‌های ۲۱ و ۴۲ کیلومتر تنفس پذیری، وزن و فنری بودن اهمیت بیشتری دارند. نکته‌ی دیگری که در مورد ارتباط نوع زیره‌ی کفش با مسافت طی شده بسیار مهم است، نقش شیب کفش در فرم دویدن است. زیره‌ها می‌توانند تا حدودی با استفاده از کفی‌های اضافه شونده بهبود پیدا کنند.


تا به حال فرم دویدنتان را آنالیز کرده‌اید؟

اگر در مورد زاویه گردش مچ پایتان در راه رفتن و دویدن اطلاعی ندارید، احتمال اینکه گران‌ترین مدل یک برند معتبر را بخرید و بعد از چند کیلومتر احساس خوبی نداشته باشید زیاد است! مشکل از اون کفش و شما نبوده فقط باهم تفاهم نداشتید!

زیره‌ی یکی از کفش‌هایتان را بررسی کنید.

  • اگر سائیدگی به صورت یکنواخت اتفاق افتاده شما احتمالا زاویه‌ی پای شما طبیعی یا نچرال سوپینیشن است، و کفش‌های با زاویه‌ی خنثی برای شما مناسب است.
  • اگر سائیدگی در قسمت داخلی بیشتر بود، احتمالا زاویه حرکتی شما پرونیشن است، و کفش‌های پایداری یا استبلیتی مناسب شما است.
  • اگر سائیدگی در قسمت بیرونی بیشتر بود، احتمالا زاویه حرکتی شما سوپینیشن است، و کفش‌های کوشینینگ مناسب شما است.

<اینفوگرافیک سوپینیشن پرونیشن>

مشاوران فروش وبسایت رانینگ ایران آنالیز ویدئویی فرم دویدن شما رایگان ارائه می‌دهند.

در مورد انواع زاویه حرکتی و کفش‌های مناسب برای آن بیش‌تر از این در این مقاله صحبت نمی‌کنیم، اما پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله‌ی پرونیشن چیست؟ را بخوانید.

یک کفش کوشنینگ

یک کفش پایداری

نایک اینوینسیبل ۲اسیکس کایانو ۲۸
نایک اینوینسیبل ۲اسیکس کایانو ۲۸

با کدام قسمت پا بر زمین فرود می آیید؟

مورد دیگری که باید در انتخاب کفش در نظر داشته باشید این است که زیره‌ی آن برای قسمتی که پای شما زودتر روی زمین فرود می‌آید طراحی شده باشد. اگر در این مورد اطلاعات کافی ندارید، معمولا افراد در دویدن به ۳ حالت فرود بر روی پاشنه (Heel Strike)، فرود بر روی سینه‌ی پا (Mid Foot Strike) و فرود بر روی پنجه‌ی پا (Fore Foot Strike) می‌دوند. کفش‌های رانینگ معمولاً طوری طراحی می‌شوند که برای یکی از این نحوه‌های فرود مناسب‌تر باشند، اما کفش‌های زیادی هم هستند که ۲ یا حتی هر ۳ حالت را به خوبی پوشش می‌دهند. برای آشنایی کامل‌تر با این موضوع می‌توانید بررسی کامل نحوه‌ی فرود در دویدن را بخوانید.

اینفوگراف نحوه‌ی فرود در پا در حین دویدن

با چه سرعتی می‌دوید؟

اینکه میانگین سرعتی که معمولا با آن تمرین می‌کنید مشخص باشد، کمک می‌کند که انتخاب مطمئن‌تری داشته باشید. معمولا کمپانی‌های تولید کفش دویدن برای بالا بردن بهره‌وری و کارآیی، در سرعت‌های مختلف از زوایای مختلفی در افت پاشنه (اختلاف ارتفاع پنجه تا پاشنه) گرفته، تا شیب گهواره‌ای در زیره‌ی کفش استفاده می‌کنند. هرچند خبر خوب این است که تعداد زیادی از مدل‌های مطرح و در دسترس بازار برای کاربرد ترکیبی و استفاده در سرعت‌های مختلف طراحی و ساخته شده‌اند. اما خوب معمولا دوندگان حرفه‌ای تر حتما برای هر سرعت از کفش مخصوص آن به صورت چرخشی استفاده می‌کنند.


آیا از کفی‌ در کفش‌های خود استفاده ‌می‌کنید؟

بعضی از کتانی‌های رانینگ با استفاده از کفی طبی اضافی سازگار هستند و بعضی نه. اگر به پوشیدن کفی‌های طبی مخصوص خود عادت دارید حتما در این مورد با مشاور فروش صحبت کنید، ما می‌توانیم در رانینگ‌ایران پیشنهادات زیادی از کفش‌های سازگار با کفی طبی را شما معرفی کنیم.


با چه جورابی می دوید؟

ممکن است زیاده‌روی به نظر برسد، اما ضخامت جوراب شما هم می تواند تفاوت زیادی در تناسب و احساس کفش شما ایجاد کند، به خصوص وقتی پاهای شما در گرما منبسط می شوند. سعی کنید برای انتخاب و استفاده از کفش‌های رانینگ از جوراب‌هایی با ویژگی‌هایی مشابه استفاده کنید.


برند مورد علاقه‌ی شما چیست؟

مهم‌ترین چیزی که در کفش‌های دویدن باید بررسی شود عملکرد آن است، نه هماهنگی با مد و ظاهر جذاب آن! پس لطفا همانطور که ما این پرسش را در انتها طرح کردیم شما هم اول عوامل مهم‌تر دیگر را بررسی کنید، و تنها در شرایطی که بین چند گزینه با شرایط مشابه مد نظر شما تردید داشتید، ظاهر و برند را بررسی کنید! کاملا درک می‌کنیم که مقابله با وسوسه‌ی خرید کفش‌های زیبا کار ساده‌ای نیست، ولی هزینه‌ کردن برای کفشی که کار‌آیی مناسبی برای شما ندارد هم خوشایند نیست.

البته نباید ازین نکته هم گذشت که بعضی از ویژگی‌های تخصصی در برخی از برند‌ها پر رنگ‌تر دیده می‌شود، مثلا برند x‌ در تولید کفش‌های کوشنینگ تبحر خاصی دارد! پس اینکه ما به عنوان یه سوپیناتور برای کنترل و اصلاح فرم دویدن بیشتر مدل‌های برند x را بررسی کنیم، در این صورت معیار ما خیلی هم غیر حرفه‌ای نیست.

نام تجاری مهم است، اما فقط برای اطمینان از اینکه راحتی، تناسب و عملکرد مناسب را برای خود به دست می آورید.

ما در مقاله‌ای با عنوان بهترین برند‌های کفش رانینگ به مقایسه‌ی آن‌ها پرداختیم که اگر این موضوع برای شما جذاب است، توصیه‌ می‌کنیم آن را بخوانید.


راهنمای خرید کتونی - به چه کفشی نیاز دارم؟

این سئوال هم جمع‌بندی تمام موضوعاتی هستش که با هم بررسی کردیم، هم میتونه یه فرصت دیگه برای بررسی مجدد نیاز‌های ما باشه! حالا که ما شناخت نسبتا کاملی از انتظاراتی که از کفش رانینگ مناسب داریم، خیلی‌ راحت میتونیم از بین دسته‌های مختلف کفش گزینه‌ی مناسب رو انتخاب کنیم.

در یک تقسیم بندی دیگه میشه باز کفش‌های دویدن رو به ۵ دسته تقسیم بندی کرد.


1-کفش دویدن کنترل حرکتی:

کفش‌های دویدن کنترل حرکت برای دونده‌های پرونیشن ایده‌آل است. این کفش‌ها که برای کاهش یا کنترل حرکت لغزش بیش از حد پا، اصلاح چرخه راه رفتن و ایجاد ضربه‌های اضافی طراحی شده‌اند، معمولاً سفت‌ترین نوع کفش‌ها هستند.


2-کفش های دویدن کوشنینگ:

کفش‌های کوشنینگ برای دوندگانی با زاویه حرکتی سوپینیشن مناسب است. یا اگر پاهای شما به اندازه کافی به سمت داخل نمی‌چرخد یا بیش از حد به بیرون می‌چرخد. حرکت چرخشی به پای شما کمک می کند تا شوک هر قدمی را که در غیر این صورت از طریق مفاصل به سمت ستون فقرات ارسال می شود، جذب کند.

کفش‌های با بالشتک ضخیم برای کاهش شوک با کمک به تقلید از فرآیند طبیعی طراحی شده‌اند.


3-کفش های دویدن پایدار:

کفش های پایداری بالشتک، پشتیبانی داخلی و دوام را به عنوان مصالحه ای بین کنترل حرکت و کفش های بالشتکی فراهم می کنند. آنها طوری طراحی شده اند که حرکت اضافی پا و مچ پا را بدون محدود کردن بیش از حد حرکت متوقف کنند.


4-کفش ورزشی سبک وزن:

کفش‌های سبک وزن ، همانطور که روی قلع گفته می‌شود، معمولاً کفش‌های سبک‌تر و در نتیجه انعطاف‌پذیرتر هستند. کفش‌های سبک وزن با کاهش وزن و بالشتک انعطاف‌پذیرتر همراه هستند، که ترکیبی از بهترین رویکرد «مینیمالیستی» (که باعث می‌شود احساس کنید کفش نمی‌پوشید از طریق ویژگی‌هایی مانند رویه مشبک) همراه با بالشتک برای محافظت از پاهایتان است. کفش‌های سبک وزن، خستگی و درد شما را پس از دویدن کاهش می‌دهند و همچنین به‌طور باورنکردنی راحت هستند.


5-کفش دویدن تریل:

این کفش‌ها مجموعه‌ای از ویژگی‌های متفاوت و ویژه دارند که به شما کمک می‌کند در انواع زمین‌های ناهموار از جمله بسته‌های سخت، بسته نرم، افتادن یا ترکیبی بدوید. ویژگی‌هایی مانند آسترهای گورتکس، پوشش‌های میانی پا و زیره‌های لاستیکی محکم در این نوع کفش‌ها رایج است و معمولاً پوشیدن آن‌ها با رویه‌های بادوام‌تر برای محافظت از پای شما و راحت ماندن در دویدن طولانی‌تر، سخت‌تر است.

با این حال تمرکز اصلی کفش های دویدن تریل، سطح چسبندگی آنهاست. همه آن‌ها دونده‌های خنثی هستند، اما زیره آن از کفشی به کفش دیگر تغییر می‌کند، با آج عمیق‌تر، کشش و پایداری را در سطوح لغزنده و ناهموار و مشخصات پایین‌تری برای اطمینان از واکنش سریع‌تر به زمین در حال تغییر ایجاد می‌کند.